This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

Yağlı Güreş

x

İsmail Balaban - Recep Kara, İpsala Aliço Pehlivan yağlı güreşleri - 2017

18. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı etkinlikleri kapsamında efsane pehlivan Kel Aliço adına düzenlenen yağlı güreşlerde başpehlivanlığı İsmail Balaban elde etti.

Köprü Mahallesi'ndeki fuar alanında düzenlenen Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri'nde 13 boyda yaklaşık 350 pehlivan mücadele verdi. Organizasyonda bu yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılan 27 başpehlivan da güreş tuttu.

Başpehlivanlık güreşlerinde İsmail Balaban ile Recep Kara, rakiplerini yenerek finalde karşılaştı.

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde adını zirveye yazdıran Balaban, Kara'yı yenerek Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri'nin de başpehlivanı oldu.

Güreşçilere ödülleri İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, eski güreş ağaları ve protokol üyeleri tarafından verildi.

İsmail Koç - Recep Kara, Karacabey 4. Uluabatlı Hasan Yağlı Güreşleri - 2018

İsmail Koç - Recep Kara, Karacabey 4. Uluabatlı Hasan Yağlı Güreşleri - 2018
x

Orhan Okulu - Ali Gürbüz Kurtdereli Mehmet Yağlı Güreşleri Finali

2017 Balıkesir Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık Finali. Orhan Okulu ile Ali Gürbüz arasında yapılan bu güzel güreşi izliyoruz. TRT Spor Muhabiri N.Fatih ATA
* YORUM YAPARAK İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİREBİLİRSİNİZ *

Ali Gürbüz - Orhan Okulu Elmalı Yağlı Güreşleri Finali

2017 Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık finalinde karşı karşıya elen iki Antalyalı pehlivan; Ali Gürbüz ve Orhan Okulu'nun muhteşem güreşini izliyoruz. TRT Spor Muhabiri N.Fatih ATA
* YORUM YAPARAK İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİREBİLİRSİNİZ *
x

Süper Güreş 2009 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık Finali

2009 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık Finali. Recep Kara ile Mehmet Yeşil Yeşil'i karşı karşıya getiren güreşi izliyoruz. TRT Spor Muhabiri N.Fatih ATA
* YORUM YAPARAK İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİREBİLİRSİNİZ *

Güreş Şöleni 1999 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık 3. Tur

1999 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık 3. Tur Güreşleri
Necmi Koç - Sezgin Yüksel
Servet Yıldız - Nizamettin Akbaş
Cengiz Elbeye - Ahmet Taşçı
Ömer Aslantaş - Abdullah Ersoy
Kenan Şimşek - Hasan Tuna
İrfan Şen - Mehmet Yılmaz
Vedat Ergin - Ziya Ünlü
TRT Spor Muhabiri N.Fatih ATA
* YORUM YAPARAK İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİREBİLİRSİNİZ *
x

YAĞLI GÜREŞLERDEN GÜZEL ANLAR

YAĞLI GÜREŞLERDEN GÜZEL ESTANTANELER
YAĞLI GÜREŞİN TARİHİ
Orhan Gazi'nin Rumeli'yi ele geçirmek için düzenlediği seferler sırasında, kardeşi Süleyman Paşa 40 askerle Bizanslılar'a ait Domuzhisar'ın üzerine yürür. Baskınla burasını ele geçirirler. Öteki hisarların da ele geçirilmesinden sonra, 40 kişilik öncü birlik geri dönerler ve şimdi Yunanistan'ın topraklarında kalan Samona'da mola verirler. 40 cengaver burada güreşe tutuşurlar. Saatlerce süren güreşlerde, adlarının Ali ile Selim olduğu rivayet edilen iki kardeşin bir türlü yenişemedikleri görülür. Daha sonra bir Hıdrellez gününde, Edirne yakınlarındaki Ahıköy çayırında aynı çift yeniden güreşe tutuşurlar. Bütün bir gün güreşmelerine rağmen yine yenişemeyen kardeş pehlivanlar, gece boyunca da mum ve fener ışığında mücadelelerini sürdürmeye devam ederler. Ancak solukları kesilerek oldukları yerde can verirler.Arkadaşları onları aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömerek oradan ayrılırlar. Yıllar sonra ise aynı yere gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde gür bir pınar görürler. Bundan sonra halk orada yatanların anısına o yöreye, KIRKPINAR adını verirler. Yunanistan'ın Samona köyünün merası içindeki alan asıl KIRKPINAR çayırıdır. Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı sonunda Kırkpınar Güreşleri Edirne ile Mustafapaşa yolu arasındaki Virantekke denilen yerde düzenlenmiştir. Cumhuriyet'ten sonra 1924 yılında ise güreşler Edirne'nin Sarayiçi mevkiinde yapılmaya başlanmıştır.

Kırkpınar Güreşleri 1928 yılına kadar ağaları tarafından düzenlenmiştir. Güreşlerdeki ödülleri ve misafirlerin ağırlanmasını hep ağalar karşılamıştır. Ancak 1928 yılında ülkede meydana gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle ağalığa talip çıkmayınca, güreşlerin organize ve gelenleri ağırlama işi Kızılay ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından üstlenilmiştir.1946 yılında ise Tarihi Kırkpınar Güreşleri Edirne Belediyesi'nce düzenlenmeye başlanmıştır.
VİDEOLARIN DEVAMINI GELMESİNİ İSTİYORSANIZ KANALIMIZI DESTEKLEMEYİ TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN

İsmail Balaban - Recep Kara, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri - 2017

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu’yu yenen İsmail Balaban kazandı.

Edirne’deki Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen başpehlivanlık müsabakalarında, sırasıyla rakipleri Hüseyin Şahinal, Arif Akın, Ünal Karaman, Ali Gürbüz ve Şaban Yılmaz’ı yenerek finale yükselen 2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu ile Hakkı Aygün, Osman Özgün, Recep Kara, Salih Erinç ve Hamza Köseoğlu’na üstünlük sağlayan 2013 yılı başpehlivanı İsmail Balaban, finalde altın kemer için karşı karşıya geldi.

İki Antalyalı başpehlivan, başcazgır Şükrü Kayabaş’ın anonsuyla er meydanına çıktı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Musa Aydın ve Güreş Ağası Seyfettin Selim, başpehlivanlar İsmail Balaban ve Orhan Okulu’yu tebrik etmek için er meydanına indi. Heyet, başpehlivanlarla bir süre sohbet ederek final güreşi için başarı diledi.

Finalden önce Pele Mehmet lakaplı cazgır Mehmet Tura’nın, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini lanetleyen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Vatandaşıyla bir olup darbecileri duman eden reis. diye niteleyen manisi, tribünlerden alkış aldı.

Peşrevde tribünler coştu

Küçük orta boydan itibaren Kırkpınar’da birçok kez karşı karşıya gelen iki Antalyalı başpehlivan, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı olabilmek için peşreve çıktı ve tribünleri selamladı.

Müsabakanın ilk dakikalarında İsmail Balaban’ın, rakibine karşı kontralarının daha baskın olduğu gözlendi. Hemşehrisinin kasnaktan tutma çabalarını Orhan Okulu, boşa çıkarmak için mücadele verdi.

Final güreşinin 15. dakikasının ardından her iki tarafın da birbirine baskısı arttı, zaman zaman sert elenseler pehlivanların stresli olduklarını gösterdi. Sert bir elensesinin Orhan Okulu’nun gözüne denk gelmesi sonrası İsmail Balaban’a sarı kart gösterildi.

TGF Yağlı Güreş Merkez Kurulu Üyesi Sezgin Yüksel, güreşteki sertliğin ardından alana inerek başpehlivanları centilmence mücadele etmeleri yönünde uyardı.

Bu arada kaşı açılan İsmail Balaban’a sağlık ekipleri müdahale etti.

Normal sürede galibiyet gelmedi

Başpehlivanlar, final müsabakasının normal süresinde birbirine üstünlük sağlamayı başaramadı ve puanlama bölümüne geçildi.

İsmail Balaban’ın daha atak olduğu, Orhan Okulu’nun ise savunmada kaldığı ve pasif güreşi nedeniyle ihtar aldığı müsabakanın bu bölümünde de galip çıkmadı.

Final güreşine, daha sonra puan alan pehlivanın galip sayıldığı altın puan bölümüyle devam edildi.

İsmail Balaban’a da kule hakemliğinden gelen pasif güreş ihtarı sonrası müsabakada tempo arttı. Orhan Okulu’ya da bu bölümde faullü güreşmesi nedeniyle sarı kart verildi.

Karşılaşmanın 54. dakikasında paçasından yakalamak amacıyla hamle yaptığı sırada rakibini açık düşüren İsmail Balaban, başpehlivan oldu.

35-SÖĞÜTLÜ YAĞLI GÜREŞLERİ/ SAKARYA 2019

A MUTLU & R D

35-SÖĞÜTLÜ YAĞLI GÜREŞLERİ/ SAKARYA 2019

DOĞUKAN TOPRAK & kim

TOZKOPARAN 1.CİSİ DOĞUKAN TOPRAK
x

Recep Kara - Fatih Atlı Tokat Erbaa Güreşleri Finali

2015 Tokat Erbaa Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık Finali. Recep Kara ile Fatih Atlı arasında yapılan final güreşini izliyoruz. TRT Spor Muhabiri N.Fatih ATA
* YORUM YAPARAK İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİREBİLİRSİNİZ *

60. KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİ/2019

ARDA AVCIOĞLU & SELMAN CAN YILDIZ TEŞVİK 1
x

60. KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİ/2019

YUNUS EMRE BİLGİÇ & B Y

60. KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİ/2019

SEYİT KARAPÜRÇEK ... & KİM

2019 GÖLCÜK YAĞLI GÜREŞLERİ

MELİH AKDENİZLİ & KİM
LEVENT ERDOĞAN
x

60. KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİ/2019

ONUR KESKİN & BEDİRHAN AKTAŞ

TOZKOPARAN

2019 GÖLCÜK YAĞLI GÜREŞLERİ

kadir güleşen & H gülerce yeniş

2019 GÖLCÜK YAĞLI GÜREŞLERİ

kaan torunoğlu & T .Ö

60. KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİ/2019

M A G & BALIKESİR ALİ CAN 1

KARAMÜRSEL YAĞLI GÜREŞLERİ 2018

YILMAZ YILDIZ PAMUKOVA 2 & FURKAN

Shares

x

Check Also

x

Menu