Yağlı Güreş

İsmail Balaban - Recep Kara, İpsala Aliço Pehlivan yağlı güreşleri - 2017

18. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı etkinlikleri kapsamında efsane pehlivan Kel Aliço adına düzenlenen yağlı güreşlerde başpehlivanlığı İsmail Balaban elde etti.

Köprü Mahallesi'ndeki fuar alanında düzenlenen Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri'nde 13 boyda yaklaşık 350 pehlivan mücadele verdi. Organizasyonda bu yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılan 27 başpehlivan da güreş tuttu.

Başpehlivanlık güreşlerinde İsmail Balaban ile Recep Kara, rakiplerini yenerek finalde karşılaştı.

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde adını zirveye yazdıran Balaban, Kara'yı yenerek Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri'nin de başpehlivanı oldu.

Güreşçilere ödülleri İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, eski güreş ağaları ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Yağlı Güreş'te yapılabilecek en temiz oyun (Paça Kazık) Mehmet Yeşil Yeşil - Serkan Serttürk

Mehmet Yeşil Yeşil - Serkan Serttürk, 28. Korkuteli Altın Kiraz Yağlı Güreşleri 2016

Yağlı Güreş'te sonuca gitmek için yapılabilecek en güzel oyun (Paça Kazık) Mehmet Yeşil Yeşil - Serkan Serttürk

Recep Kara - Mehmet Yeşil Yeşil, 7. Sultangazi Yağlı Güreşleri - 2017

Recep Kara - Mehmet Yeşil Yeşil, 7. Sultangazi Yağlı Güreşleri Final - 2017

Yağlı güreşte görülmemiş teknik, Yalçın Üncül - Kazım San

Yağlı güreşte görülmemiş teknik, Yalçın Üncül - Kazım San

Ali Gürbüz - İsmail Balaban, 13. Alanya Gökbel yaylası yağlı güreşleri

Hamza Köseoğlu - Recep Kara, Sındırgı 19. Yağcıbedir Yağlı Güreşleri - 2017

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 19. Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri kapsamında sezonun son yağlı pehlivan güreşleri gerçekleştirildi. 300’e yakın güreşçinin ve 16 başpahlivanın katıldığı güreşlerde kıran kırana mücadele gerçekleşti.

Hikayelerde anlatılan ve Sındırgı’nın geçmiş tarihinde güreşlerin gece yarılarına kadar sürdüğü gerçeği yıllar sonra yeniden hayat buldu. Başpehlivanların final müsabakası hava kararmasına rağmen devam etti. Özellikle bayan seyircilerin ve katılımın oldukça fazla olması dikkat çekti. Çevre il ve ilçelerden birçok güreş sever Sındırgı’da buluştu.

Kıran kırana geçen mücadelenin ardından Hamza Köseoğlu puan farkı ile başpehlivanlık kemerini taktı. Yağcıbedir deseni ile süslenmiş başpehlivanlık kemeri ise Sındırgı ilçesinin doğallığını ve Yağcıbedir halısının kültürünü yansıttı.

Ata sporlarının yaşatılması adına büyük çaba sarf eden Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ İlçemizde her alanda ata sporumuzu yaşatmaya çalışıyoruz. Sındırgı Kırkpınar da yıllarca başpehlivanlık yapmış ve Dünya’ya nam salmış Şerif Pehlivan, Gacaroğlu ve Mehmet Ali Yağcıların memleketi. Bizler de elimizden geldiğince güreş heyecanını yaşatmak adına güreşler düzenliyoruz. Aynı zamanda belediyemiz bünyesinde kurduğumuz güreş takımımız ile de yeni başpehlivanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Festivalimiz kapsamında düzenlediğimiz güreşlerimize katılımın çok olması, özellikle bayanların daha fazla ilgi göstermesi bizleri oldukça mutlu etti. Hikayelerde dinlediğimiz gece yarılarına kadar güreş tutulurdu lafı ise bugün gerçeğe dönüştü. Hava kararmasına rağmen pehlivanlar mücadeleyi bırakmadı. Güreşçilerimizi kutluyor, başta Büyükşehir Belediye Başkanım Ahmet Edip Uğur olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Ata sporlarımızı yaşatmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Fatih Atlı - Orhan Okulu, Konyaaltı Feslikan Yağlı Güreşleri - 2017

Konyaaltı Belediyesi’nin bin 830 rakımda bulunan Feslikan Yaylası’nda düzenlediği 20. Yaz Şenlikleri kapsamında yapılan yağlı güreşlerde başpehlivan Orhan Okulu’yu mağlup eden Fatih Atlı oldu.

İki yıl önce ülkede şehitlerin olması, geçen sene de 15 Temmuz’da meydana gelen hain FETÖ darbe teşebbüsü nedeniyle yapılmayan Konyaaltı Belediyesi Yaz Şenlikleri bu sene gerçekleştirildi. 20. Yaz Şenlikleri kapsamında düzenlenen Feslikan Yağlı Güreşleri’nde finalde Orhan Okulu ile Fatih Atlı karşılaştı. Çeyrek finalde Ali Gürbüz, yarı finalde de İsmail Balaban ile yaklaşık 1,5 saatlik bir mücadeleye girerek yorulan Orhan Okulu rakibi Fatih Atlı’ya yenilmekten kurtulamadı ve Feslikan Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Atlı: Rövanşı almak nasip oldu
Karşılaşma sonrası açıklamalarda bulunan Başpehlivan Fatih Atlı, “Sabah 09.00’dan saat 20.00’a kadar seyirciler bizi yalnız bırakmadı. Onlara çok teşekkür ederim. Birinci olduğum için çok mutluyum. Orhan Okulu Perşembe günü beni yenmişti. Rövanşı almak nasip oldu. Yağlı güreşin en iyi yere gelmesi için mücadele ediyoruz. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde talihsizlik yaşadım onu telafi etmeye çalışıyorum. Burada mücadele eden bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Okulu: Kıyasıya mücadeleler oldu
Finalde Fatih Atlı’ya kaybeden ve güreşlerde ikinci olan Orhan Okulu ise, “Organizasyonu düzenleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum. Burada kıyasıya mücadeleler oldu. İsmail Balaban ve Ali Gürbüzle zorlu mücadeleler yaptık. Burada Fatih Atlı rövanşı almış oldu. Antalya seyircisine çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dereceye giren Başpehlivan Fatih Atlı, ikinci Orhan Okulu ve üçüncüler İsmail Balaban ile Mustafa Batu’ya kupaları Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve protokol tarafından verildi.

İsmail Balaban - Recep Kara, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri - 2017

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu’yu yenen İsmail Balaban kazandı.

Edirne’deki Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen başpehlivanlık müsabakalarında, sırasıyla rakipleri Hüseyin Şahinal, Arif Akın, Ünal Karaman, Ali Gürbüz ve Şaban Yılmaz’ı yenerek finale yükselen 2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu ile Hakkı Aygün, Osman Özgün, Recep Kara, Salih Erinç ve Hamza Köseoğlu’na üstünlük sağlayan 2013 yılı başpehlivanı İsmail Balaban, finalde altın kemer için karşı karşıya geldi.

İki Antalyalı başpehlivan, başcazgır Şükrü Kayabaş’ın anonsuyla er meydanına çıktı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Musa Aydın ve Güreş Ağası Seyfettin Selim, başpehlivanlar İsmail Balaban ve Orhan Okulu’yu tebrik etmek için er meydanına indi. Heyet, başpehlivanlarla bir süre sohbet ederek final güreşi için başarı diledi.

Finalden önce Pele Mehmet lakaplı cazgır Mehmet Tura’nın, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini lanetleyen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Vatandaşıyla bir olup darbecileri duman eden reis. diye niteleyen manisi, tribünlerden alkış aldı.

Peşrevde tribünler coştu

Küçük orta boydan itibaren Kırkpınar’da birçok kez karşı karşıya gelen iki Antalyalı başpehlivan, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı olabilmek için peşreve çıktı ve tribünleri selamladı.

Müsabakanın ilk dakikalarında İsmail Balaban’ın, rakibine karşı kontralarının daha baskın olduğu gözlendi. Hemşehrisinin kasnaktan tutma çabalarını Orhan Okulu, boşa çıkarmak için mücadele verdi.

Final güreşinin 15. dakikasının ardından her iki tarafın da birbirine baskısı arttı, zaman zaman sert elenseler pehlivanların stresli olduklarını gösterdi. Sert bir elensesinin Orhan Okulu’nun gözüne denk gelmesi sonrası İsmail Balaban’a sarı kart gösterildi.

TGF Yağlı Güreş Merkez Kurulu Üyesi Sezgin Yüksel, güreşteki sertliğin ardından alana inerek başpehlivanları centilmence mücadele etmeleri yönünde uyardı.

Bu arada kaşı açılan İsmail Balaban’a sağlık ekipleri müdahale etti.

Normal sürede galibiyet gelmedi

Başpehlivanlar, final müsabakasının normal süresinde birbirine üstünlük sağlamayı başaramadı ve puanlama bölümüne geçildi.

İsmail Balaban’ın daha atak olduğu, Orhan Okulu’nun ise savunmada kaldığı ve pasif güreşi nedeniyle ihtar aldığı müsabakanın bu bölümünde de galip çıkmadı.

Final güreşine, daha sonra puan alan pehlivanın galip sayıldığı altın puan bölümüyle devam edildi.

İsmail Balaban’a da kule hakemliğinden gelen pasif güreş ihtarı sonrası müsabakada tempo arttı. Orhan Okulu’ya da bu bölümde faullü güreşmesi nedeniyle sarı kart verildi.

Karşılaşmanın 54. dakikasında paçasından yakalamak amacıyla hamle yaptığı sırada rakibini açık düşüren İsmail Balaban, başpehlivan oldu.

İsmail Balaban - Şaban Yılmaz Yağlı Güreş Müsabakası

Muğla'nın Ortaca ilçesinde yapılan 3.Dalyan Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde Kırkpınar Şampiyonu İsmail Balaban ile Kırkpınar Başpehlivanlarından Şaban Yılmaz arasında yapılan güreş...

İsmail Balaban - Ramazan Bircan Yağlı Güreş Müsabakası

Muğla'nın Ortaca ilçesinde yapılan 3.Dalyan Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde Kırkpınar Şampiyonu İsmail Balaban ile Kırkpınar Başpehlivanlarından Ramazan Bircan arasında yapılan güreş...

Recep Kara - Hamza Köseoğlu, Erbaa 28. Hüseyin Şahin Yağlı Güreşleri - 2017

28. Geleneksel Erbaa Hüseyin Şahin Yağlı güreşlerinde Recep Kara, üçüncü kez baş pehlivan olarak altın kemer aldı.

Erbaa Kaymakamlığı, Erbaa Belediye Başkanlığı, Erbaa Güreş İhtisas Kulübü tarafından ilçedeki güreş sahasında düzenlenen organizasyona 300 pehlivan katıldı.

Başpehlivanlık mücadelesinin finalinde Hamza Köseoğlu ve Recep Kara karşılaştı. Son iki yılın Erbaa'daki başpehlivanı Kara, rakibini mağlup ederek 3. kez başpehlivan oldu ve altın kemeri aldı.

Kara, ödül töreninde yaptığı konuşmada, üçüncü kez başpehlivan olduğunu belirterek, Finalde güreştiğim Hamza Köseoğlu kardeşim de bu sene Kırkpınarda üçüncü oldu. Yağlı güreş adına gelecek vadeden bir sporcumuz. İnşallah gelecek yıllarda daha iyi yerlerde görürüz. dedi.

Güreşlerde, Şaban Yılmaz ve Nedim Gürel de üçüncü seçildi.

Recep Kara Asya Sumo Şampiyonu Almaz Ergeshovu tuş etti

Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara, 190 kilo Sumo Güreşi Asya Şampiyonu Kırgız güreşçi Almaz Ergeshov ile Ordu'da gösteri maçı için mindere çıktı. Oldukça heyecanlı ve çekişmeli geçen müsabakada Kara, rakibi Ergeshov'u minderde tuş etmeyi başardı.

Turbo Hamza Köseoğlu - Recep Kara, Arnavutköy Yağlı Güreşleri 2015

Arnavutköy Belediyesi tarafından organize edilen, Geleneksel 5. Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreş Şampiyonası’nda 300 pehlivan kıran kırana mücadele etti. Finalde Mehmet Yeşil Yeşil’i yenen Abdullah Güngör, şampiyon oldu.

Arnavutköy Belediyesi tarafından organize edilen ,Geleneksel 5. Arnavutköy Belediyesi Yağlı güreş Şampiyonası’nda 300 pehlivan kıran kırana mücadele etti.

Her sene binlerce güreş severi bir araya getiren Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreşleri, bu sene de çekişmeli güreşlere sahne oldu. Güreş severler, cazgırlar ve mehteran eşliğinde Hacımaşlı Mahallesi'ndeki ermeydanına yürüdü. Bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve ardından yapılan dualar ile birlikte minik güreşçiler er meydanına çıkarak birincilik için kıyasıya yarıştılar.

Arnavutköy Belediyesi Geleneksel 5. Yağlı Güreşleri'ne Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ, Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Mehmet Yorgancı, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Arnavutköy Güreş Ağası Selçuk Öztürk, İl ve İlçelerden gelen birçok güreş ağası, köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atasporu güreşe ilgi büyüktü. Hacımaşlı mahallesindeki ermeydanını dolduran yüzlerce güreş sever, pehlivanlara alkış ve tezahüratlarıyla destek vermeyi de ihmal etmedi. Güreşlerin yapıldığı esnada ise izlemeye gelen vatandaşlara yemek ikram edildi.

BAŞKAN BALTACI ORGANİZASYON HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Arnavutköylüler’in atasporu güreşe olan yoğun ilgi ve alakasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, Her geçen yıl daha da deneyim kazanıyoruz. Eksiklerimizi görüp, bir dahaki senelerde daha da iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Atasporumuz güreşi en iyi ve en güzel şekilde tanıtmak, birlik ve beraberlik içinde müsabakalardaki galibiyet ve mağlubiyetin kabul edilişiyle beraber gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bugün burada bir aradayız, mutluyuz. diye konuştu.

Birçok şehir ve kulüplerden gelen genç sporcular, çayırda kürsüye çıkmak için nefesleri kesen mücadeleler sergiledi. Gerek taktik gerek hünerleriyle gelecek vadeden genç pehlivanlar, seyirciler tarafından yoğun ilgi gördü. Genç güreşçiler kategorisinde 1. 2. ve 3. olan sporcuların ödülü, Güreş Ağası Selçuk Öztürk tarafından takdim edildi.

Başpehlivanlık için mücadele verecek olan pehlivanlar, ermeydanına ay yıldızlı tshirtlerle ve ellerinde Türk bayraklarıyla girdi. Vatandaşlar tarafından ayakta alkışlanan pehlivanlar, mehteran eşliğinde Türk bayraklarını dalgalandırarak, izleyenlere selam verdiler ve coşku dolu anlar yaşandı. Ardından pehlivanlar başpehlivan olabilmek için yağlandılar ve ermeydanına çıkarak güreş tuttular.

Kırkpınar başta olmak üzere Türkiye genelinde yapılan yağlı güreşlerde adını duyuran pehlivanlardan Recep Kara, Orhan Okulu, Abdullah Güngör, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Osman Aynur gibi isimler de başpehlivan olabilmek için mücadele verdi. Pehlivanların kıyasıya mücadelesi izleyenler tarafından da büyük beğeni topladı.

Yarı final karşılaşmasında Abdullah Güngör, Orhan Okulu’yu, Mehmet Yeşil Yeşil ise Fatih Atlı’yı mağlup ederek isimlerini finale yazdırdılar.

ARNAVUTKÖY YAĞLI GÜREŞLERİNDE ŞAMPİYON ABDULLAH GÜNGÖR

Final karşılaşması ise adeta nefes kesti. Yaklaşık iki saat süren mücadelenin ardından Abdullah Güngör, Mehmet Yeşil Yeşil'i akıllı bir taktik uygulayarak mağlup etmeyi başardı.

Başpehlivan olan Abdullah Güngör’e kupa ve ödülü, Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı tarafından verildi.

Abdullah Güngör, Arnavutköy Belediyesi Geleneksel 5. Yağlı Pehlivan Güreşleri başpehlivanı olurken yaptığı açıklamada ise Bugün burada başpehlivan oldum. Büyük mücadele verdim. Finalde, daha önce Kırkpınar başpehlivanı olan Mehmet Yeşil Yeşil'i yendim. Mutluyum. dedi.

Ayrıca gündeme de değinen Güngör, Mağlum ülkemizde terör olayları var. Bizler vatanını, milletini seven insanlarız. Devletimizin bu konuda gerekli her şeyi yaptığından şüphemiz yoktur. Bu yüzden bütün şehit aileleri ve gaziler adına güreşiyorum. diye konuştu.

İsmail Balaban - Şaban Yılmaz, Bandırma 17 Eylül Yağlı Pehlivan Güreşleri 2017

BALIKESİR’in Bandırma İlçesi'nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen 17 Eylül Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, 2017 yılı Kırkpınar Başpehlivanı, Antalyalı İsmail Balaban kazandı.
Bandırmaspor Kulübü antrenman sahasında, 13 boyda toplam 267 güreşçi katılırken, başpehlivanlık güreşlerinde ise 25 pehlivan mücadele etti. Çok sayıda güreşseverin izlediği güreşlerin yarı finalinde Antalyalı İsmail Balaban, Bandırmalı Hasan Zeybek’i, Samsunlu Şaban Yılmaz ise Karamürselli Erkan Ertan’ı yenerek finale yükseldiler. Kısa süren final müsabakasında İsmail Balaban, geçen yılın birincisi Şaban Yılmaz’ı yenerek başpehlivan oldu. Bandırma Güreş Ağası olan Orhan Narin ise geçtiğimiz yıl 85 bin liralya aldığı güreş ağalığını önümüzdeki yıl yapılacak olan Bandırma 17 Eylül Yağlı Güreşleri'nin ağalığını aynı bedelle satın aldı. Dereceye giren pehlivanlara ödülleri taktim edildi.

Fatih Atlı - Ali Gürbüz, Sancaktepe Yağlı Güreşleri - 2017

Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'ni finalde Ali Gürbüz'ü yenen Fatih Atlı kazandı.

Sancaktepe Belediyesi'nin düzenlediği Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri, Türkiye'nin ünlü başpehlivanlarını buluşturdu. Kırkpınar'ın rövanşı olarak gösterilen güreşler, Samandıra Çayırı'nda yapıldı. Düzenlenen güreşlere Türkiye'nin ünlü başpehlivanlarından son Kırkpınar başpehlivanı İsmail Balaban, Recep Kara, Fatih Atlı, Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Serhat Balcı gibi birçok ünlü başpehlivan katıldı. Toplamda 600 pehlivanın er meydanına çıktığı, 20 bin kişinin de izlediği organizasyonda bu yıl finalde Ali Gürbüz'ü mağlup eden Fatih Atlı altın kemerin sahibi oldu.

İSMAİL ERDEM: ''ATA SPORUMUZU YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ''

Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'nin bu sene 24'üncüsünü gerçekleştirdiklerini ifade eden Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, ''Yıllardır burada çok zevkli müsabakalar oldu. Kırkpınar'ın rövanşı olarak adlandırıyoruz ve Sancaktepe Yağlı Güreşleri markalaşıyor. Ata sporumuz güreşi bir tarafı ile yaşatmaya çalışırken bir tarafı ile de gençlerimize sevdirme gayretimiz var'' dedi.

''CİDDİ ANLAMDA GÜREŞE YATIRIMIMIZ VAR

Bu sene Sancaktepe Belesiyesi Güreş Takımı'nın ASKİ ve TEDAŞ'ın ardından Türkiye üçüncüsü olduğunu dile getiren Başkan Erdem, ''Ciddi anlamda güreşe yatırımımız var. Şu anda Cumhurbaşkanımızın açmış olduğu mükemmel bir güreş tesisine de sahip olduk, 120 yatak kapasiteli. Bunu da gençlerin geleceğine, güreşçilerimize armağan ederken bir tarafı ile de diyoruz ki dünyada ve olimpiyatlarda derece alacaksak sporun altyapısına hizmet etmemiz lazım. Biz de yerel yönetimler olarak güreşe diğer spor dallarında olduğu gibi büyük yatırımlar yaptık ve inşallah geleceğimizi kazanacağız'' diye konuştu.

Orhan Okulu - Ali Gürbüz, 29. Korkuteli Altın Kiraz Yağlı Güreşleri - 2017

29. Korkuteli Geleneksel Altın Kiraz Yağlı Güreşleri’ni finalde Ali Gürbüz’ü yenen Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu kazandı.
Korkuteli’nde 29. Geleneksel Altın Kiraz Yağlı Güreşleri’ne Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 60’ı Başpehlivan olmak üzere toplam 783 pehlivan katıldı. Korkuteli 100. Atatürk Stadyumu’nda sabah saat 10.00’da başlayan güreşlere Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Ak Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Hüseyin Samani, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, Avrupa ve Dünya olimpiyat şampiyonu Mahmut Demir, çevre belediye başkanları, çok sayıda STK üyeleri ve 20 bine yakın güreşsever katıldı.
Ata sporunu yaşamak ve yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Güreş Komitesi Başkanı ve Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce, “Bu mutluluğu sizlerden gelen destek ve sevgiyle yaklaşımında bulunduğunuz katkılarınızdan dolayı gelenekselliğimizi komite olarak yapmaya ve yaşatmaya çalışacağız. Güreşlerimize Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden 60’şı Başpehlivan pehlivan olmak toplam 783 pehlivan katıldı” dedi.
Gecenin geç saatlerine kadar devam eden ve kıran kırana süren güreşlerde, finalde Ali Gürbüz’ü altın puan ile sırt üstü yenen Orhan Okulu başpehlivan oldu. Güreşlerde Orhan Okulu başpehlivan olurken, Ali Gürbüz 2’inci, Faruk Akkoyun 3’üncü, Hamza Köseoğlu 4’üncü oldu. Başpehlivanlara ödüllerini Kaymakam Erol Tanrıkulu, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce ve Güreş Ağası Hamdi Sarıca verdi.
Öte yandan Güreş ağası Hamdi Sarıca, Başpehlivan Orhan Okulu’ya altın kemerini taktı.

Hamza Köseoğlu - Ali Gürbüz, 55. Akyazı Akbalık Yağlı Güreşleri - 2017

Sakarya'da düzenlenen 55. Geleneksel Akyazı Akbalık Yağlı Güreşleri'nde Hamza Köseoğlu başpehlivan oldu.

Akyazı Belediyesi tarafından Akbalık Güreş Sahası'nda organize edilen müsabakalarda 81 ilden katılan 928 güreşçi, 14 kategoride birbirine üstünlük kurmak için mücadele etti. Final müsabakasında Hamza Köseoğlu başpehlivanlık unvanını elde etti.

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, 1956'da başlayan Akyazı Akbalık Yağlı Güreşleri'nin Kırkpınar'dan sonraki en büyük yağlı güreş organizasyonu olduğunu ileri sürdü.

Akyazı Akbalık Yağlı Güreşleri'nin 55'incisini düzenlediklerini ifade eden Akcan, Bu yarışlara bazı istenmeyen sebeplerden ötürü 18 yıl ara verildi. Biz göreve geldikten sonra hemen başlattık. Biz 4'üncüsünü devam ettiriyoruz toplamda 55'incisi oluyor. Bu, ata sporumuzdur. Geçmişte tarihe altın harflerle yazdırdık. Bunu yaşatmak bizim görevimizdi, ağalarımızla devam ettiriyoruz. Bunu daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Festival havasına dönüştürüp 1 hafta boyunca etkinliklerle Akyazı'nın güzelliğini ortaya koyacağız. diye konuştu.

Akyazı Akbalık Güreş Ağası İdris Caymaz da 1956'da başlayan güreşlere 1986'da talihsiz bir olay nedeniyle yaklaşık 20 yıl ara verildiğini hatırlattı.

Akyazı Belediyesi ile güzel bir atmosferde geleneği sürdürmeye çalıştıklarını vurgulayan Caymaz, Burası Kırkpınar'ın son provası. Türkiye'de sayılı güreşlerden bir tanesi. Allah güzel güreşler nasip etsin. Güreşçilerimize başarılar diliyorum. Güreşçileri heyecanlandırmak ve daha iyi güreşe motive etmek için her sene olduğu gibi 295 çeyrek altın, 24 ayar altın kemer takdim edeceğiz. ifadelerini kullandı.

Müsabakalar sonunda kategorilerinde dereceye giren güreşçilere ödülleri takdim edildi.

Ekrem Yavuz - Serhat Balcı Harika Künde, 12. İvrindi Akçalören Yağlı Güreşleri

Değerli güreş sevdalıları. Bu sayfada geleneksel ata sporumuz yağlı güreşlerden, karakucak, aba, şalvar ve kar güreşlerinden mücadeleler seyredebileceksiniz. Amaç elimizden geldiğince sizlere bol güreş seyrettirmek.Tabi minderde de greko-romen, serbest ve bayan güreşlerinden sevdiğiniz güreşçilerimizin müsabakalarını seyredebileceksiniz.

Kurtdere Yağlı Güreşleri 2016

Ensar BIYIK Akyazı --- Leven Erdoğan Kurtdere

14. İvrindi Akçalören Yağlı Pehlivan Güreşleri

Web Sitemiz İçin:
Canlı Yayınımız İçin:
Whatsapp İletişim Hattı: 0542 778 10 10

Menu