This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

Yağlı Güreş

x

İsmail Balaban - Recep Kara, İpsala Aliço Pehlivan yağlı güreşleri - 2017

18. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı etkinlikleri kapsamında efsane pehlivan Kel Aliço adına düzenlenen yağlı güreşlerde başpehlivanlığı İsmail Balaban elde etti.

Köprü Mahallesi'ndeki fuar alanında düzenlenen Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri'nde 13 boyda yaklaşık 350 pehlivan mücadele verdi. Organizasyonda bu yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılan 27 başpehlivan da güreş tuttu.

Başpehlivanlık güreşlerinde İsmail Balaban ile Recep Kara, rakiplerini yenerek finalde karşılaştı.

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde adını zirveye yazdıran Balaban, Kara'yı yenerek Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri'nin de başpehlivanı oldu.

Güreşçilere ödülleri İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, eski güreş ağaları ve protokol üyeleri tarafından verildi.

İsmail Koç - Recep Kara, Karacabey 4. Uluabatlı Hasan Yağlı Güreşleri - 2018

İsmail Koç - Recep Kara, Karacabey 4. Uluabatlı Hasan Yağlı Güreşleri - 2018
x

Yağlı Güreş'te yapılabilecek en temiz oyun (Paça Kazık) Mehmet Yeşil Yeşil - Serkan Serttürk

Mehmet Yeşil Yeşil - Serkan Serttürk, 28. Korkuteli Altın Kiraz Yağlı Güreşleri 2016

Yağlı Güreş'te sonuca gitmek için yapılabilecek en güzel oyun (Paça Kazık) Mehmet Yeşil Yeşil - Serkan Serttürk

İsmail Balaban - Recep Kara, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri - 2017

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu’yu yenen İsmail Balaban kazandı.

Edirne’deki Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen başpehlivanlık müsabakalarında, sırasıyla rakipleri Hüseyin Şahinal, Arif Akın, Ünal Karaman, Ali Gürbüz ve Şaban Yılmaz’ı yenerek finale yükselen 2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu ile Hakkı Aygün, Osman Özgün, Recep Kara, Salih Erinç ve Hamza Köseoğlu’na üstünlük sağlayan 2013 yılı başpehlivanı İsmail Balaban, finalde altın kemer için karşı karşıya geldi.

İki Antalyalı başpehlivan, başcazgır Şükrü Kayabaş’ın anonsuyla er meydanına çıktı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Musa Aydın ve Güreş Ağası Seyfettin Selim, başpehlivanlar İsmail Balaban ve Orhan Okulu’yu tebrik etmek için er meydanına indi. Heyet, başpehlivanlarla bir süre sohbet ederek final güreşi için başarı diledi.

Finalden önce Pele Mehmet lakaplı cazgır Mehmet Tura’nın, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini lanetleyen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Vatandaşıyla bir olup darbecileri duman eden reis. diye niteleyen manisi, tribünlerden alkış aldı.

Peşrevde tribünler coştu

Küçük orta boydan itibaren Kırkpınar’da birçok kez karşı karşıya gelen iki Antalyalı başpehlivan, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı olabilmek için peşreve çıktı ve tribünleri selamladı.

Müsabakanın ilk dakikalarında İsmail Balaban’ın, rakibine karşı kontralarının daha baskın olduğu gözlendi. Hemşehrisinin kasnaktan tutma çabalarını Orhan Okulu, boşa çıkarmak için mücadele verdi.

Final güreşinin 15. dakikasının ardından her iki tarafın da birbirine baskısı arttı, zaman zaman sert elenseler pehlivanların stresli olduklarını gösterdi. Sert bir elensesinin Orhan Okulu’nun gözüne denk gelmesi sonrası İsmail Balaban’a sarı kart gösterildi.

TGF Yağlı Güreş Merkez Kurulu Üyesi Sezgin Yüksel, güreşteki sertliğin ardından alana inerek başpehlivanları centilmence mücadele etmeleri yönünde uyardı.

Bu arada kaşı açılan İsmail Balaban’a sağlık ekipleri müdahale etti.

Normal sürede galibiyet gelmedi

Başpehlivanlar, final müsabakasının normal süresinde birbirine üstünlük sağlamayı başaramadı ve puanlama bölümüne geçildi.

İsmail Balaban’ın daha atak olduğu, Orhan Okulu’nun ise savunmada kaldığı ve pasif güreşi nedeniyle ihtar aldığı müsabakanın bu bölümünde de galip çıkmadı.

Final güreşine, daha sonra puan alan pehlivanın galip sayıldığı altın puan bölümüyle devam edildi.

İsmail Balaban’a da kule hakemliğinden gelen pasif güreş ihtarı sonrası müsabakada tempo arttı. Orhan Okulu’ya da bu bölümde faullü güreşmesi nedeniyle sarı kart verildi.

Karşılaşmanın 54. dakikasında paçasından yakalamak amacıyla hamle yaptığı sırada rakibini açık düşüren İsmail Balaban, başpehlivan oldu.
x

Orhan Okulu - Nedim Gürel, 112. Fevziye Yağlı Güreşleri - 2018

Orhan Okulu - Nedim Gürel, 112. Fevziye Yağlı Güreşleri - 2018

Orhan Okulu - Ali Gürbüz (Keçi Dikmesi), Finike 3. Altın Portakal Yağlı Güreşleri - 2018

Orhan Okulu - Ali Gürbüz (Keçi Dikmesi), Finike 3. Altın Portakal Yağlı Güreşleri - 2018
x

Ali Gürbüz - İsmail Balaban, 13. Alanya Gökbel yaylası yağlı güreşleri

ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde düzenlenen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde Ali Gürbüz başpehlivan oldu.

Bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirilen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne 500 güreşçi katıldı. Alanya'nın Gökbel Yaylası'ndaki yağlı güreşlerin yarı finalinde Kırkpınar'da final güreşini yapan İsmail Balaban ile Orhan Okulu karşılaştı. Sakatlanan Okulu yarıştan çekilince Balaban finale yükseldi. Ali Gürbüz de yarı finaldeki rakibi Serhat Gökmen müsabakaya çıkmaması sonucu finale çıktı.

GÜRBÜZ, BALABAN'I YENDİ

Başpehlivanlık finalinde İsmail Balaban ile Ali Gürbüz karşılaştı. Güreşin normal süresinde galibin çıkmadığı müsabakada puanlama usulü eleme bölümüne geçildi. Bu bölümde İsmail Balaban ardı ardına yaptığı hareketlerle rakibini tuşa zorladı. Rakibinin üzerinde baskı kurmaya çalışan Balaban'ın bir anlık boşluğundan yararlanan Ali Gürbüz rakibini tuş ederek başpehlivan oldu.

MUTLUYUM

Ali Gürbüz, finalde galip geldiğinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Gürbüz, Bu yıl Kırkpınar güreşlerine çok iyi hazırlanmıştım. Bir türlü sakatlıklar peşimi bırakmadı, Kırkpınar nasip olmadı. Ucu ucuna yetişebildim ama yetmedi. Burada bu güzel güreşler oldu. Birinci olduğum için mutluyum. İnşallah önümüzdeki güreşlerde de birinci olmak ve Kırkpınar altın kemeri tekrar boynuma takabilmek istiyorum dedi.

DİĞER KATEGORİLER

Başaltı kategorisinde Hasan Borucu, büyük ortada Cengizhan Şimşek, küçük orta büyükte Mehmet Ali Avcı, küçük orta küçükte Serkan Dedemoğlu, deste birde Enes Doğan, deste ikide Süleyman Çetin, deste üçte Süleyman Kozakoğulları birinciliği elde etti.

AĞA DEĞİŞMEDİ

Güreş ağalığı için 5 kişinin yarıştığı açık artırmayı 207 bin lirayla en yüksek teklifi veren işadamı Kerim Yılmaz kazandı.

2018 Fevziye Yağlı Güreşleri

Yağlı güreşte görülmemiş teknik, Yalçın Üncül - Kazım San

Yağlı güreşte görülmemiş teknik, Yalçın Üncül - Kazım San

AKYAZI AKBALIK YAĞLI GÜREŞLERİ 2018

KOKUTELİ YASİN ÖZEN & KİM
x

AKYAZI AKBALIK YAĞLI GÜREŞLERİ 2018

ZEKİ ALUÇ ---- KİM

FEVZİYE YAĞLI GÜREŞLERİ 2018

O DUMAN (KARAPÜRÇEK )--- MUHARREM (KEPSUT )
x

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Kavga

654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen yağlı güreşlere, yaşanan gerginlik damgasını vurdu.

Başaltı çeyrek final mücadelesinde güreşen başpehlivanlardan İsmail Balaban’ın kardeşi Turan Balaban ile Sinan Kaya arasında güreşler sırasında tartışma çıktı.

Abdullah Güngör - Mehmet Yeşil Yeşil, Sultangazi Yağlı Güreşleri - 2018

Ali Gürbüz - İsmail Balaban, 19. Kumluca Yağlı Güreşleri - 2018

Ali Gürbüz - İsmail Balaban, 19. Kumluca Yağlı Güreşleri - 2018
x

Ünye Yağlı Güreş Müs. Cevizdere de 2011-2

İsmail Balaban - Orhan Okulu, Faruk Akkoyun - Fatih Atlı, Demre Yağlı Güreşleri - 2018

İsmail Balaban - Orhan Okulu, Faruk Akkoyun - Fatih Atlı, Demre Yağlı Güreşleri - 2018

Ali Gürbüz - İsmail Koç, Kavaklı Koca Yusuf Yağlı Pehlivan Güreşleri - 2018

Ali Gürbüz - İsmail Koç, Kavaklı Koca Yusuf Yağlı Pehlivan Güreşleri - 2018

Samsun.da Yagli Güres de KAVGA-Fight on Oil wrestling

Samsun da yagli güre$.de meydan kavgasi :)

Recep Kara - Orhan Okulu, Silivri Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri - 2018

Shares

x

Check Also

x

Menu